10 Haziran 2015 Çarşamba

Oyun olmayan oyun yazarı Coşkun Büktel, Bulunmaz'a "VANDAL" diyor!

Vandalizm Yaratma Sevincini Asla Gölgeleyemez!

VANDALİZM BÜKTEL KİTAPLARINA SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR TÜRKİYE GİBİ BİR ÜLKEDE YARATICILIK ÇITASINI "SORUMSUZCA" YÜKSELTİP DÜNYANIN EN İYİ ROMANLARINDAN BİRİNİ YAZMIŞSANIZ; VANDALİZM YA DA EDEBİ İKTİDAR TARAFINDAN EHLİLEŞTİRİLMESİ İMKÂNSIZ O ENDER GÖRÜLEN BAĞIMSIZ RUHLARDAN BİRİSİNİZ DEMEKTİR. KARAKTERİNİZ KİMSEYE EYVALLAH ETMENİZE ASLA İZİN VERMEYECEĞİ İÇİN, ARKANIZDA SİZİ DESTEKLEYECEK BİR LOBİ, BİR CAMİA, BİR ÖRGÜT BULUNMAZ; BU DURUMDA KİMSENİN SİZE AFERİN DEMEYECEĞİ, TAM TERSİNE, YAPTIĞINIZ "SORUMSUZLUĞU" SİZE PAHALIYA ÖDETMEYE ÇALIŞACAĞI KESİNDİR. EVET, DÜNYANIN EN İYİ ROMANINI CİDDİ BİÇİMDE ELEŞTİREMEZLER; BU ZORDUR; BU ZORLUĞU AŞABİLECEK YETENEKTE İNSANLAR VANDALİZME ASLA RAZI OLMAZLAR. AMA VANDALİZM TAMAMEN ÇARESİZ DE DEĞİLDİR. SİZİ ADAM GİBİ ELEŞTİRMEK NE KADAR ZOR OLSA DA, SİZİN HAKKINIZDA KARA PROPAGANDA YAPMAK VE YAYMAK O DENLİ KOLAYDIR. SONUÇTA, VANDALİZMİNİZİ TEŞHİR ETMEYİ GÖZE ALDIKTAN SONRA DÜNYANIN EN İYİ KİTABINI BİLE BULAŞIK TABAKLARI ARASINA YA DA TUVALET KLOZETİNE KOYMAK VE FOTOĞRAFINI ÇEKMEK DÜNYANIN EN KOLAY İŞİDİR. YA DA DÜNYANIN EN İYİ KİTABI ÜSTÜNE CAN ÇEKİŞEN BİR AVUÇ KARA SİNEK KOYUP BU İĞRENÇ MANZARAYI VİDEOYA ÇEKMEK, RUH SAĞLIĞINIZ HAKKINDA SORU İŞARETLERİ YARATMAYI GÖZE ALANLAR İÇİN HİÇ SORUN DEĞİLDİR. VANDALİZMİN SIFIR İNANDIRICILIK İÇEREN BU ACIKLI ÇABALARI, DÜNYANIN EN İYİ KİTABI İÇİN DE ÖNEMLİ BİR SORUN OLUŞTURMAZ. ONLAR ANCAK KENDİLERİNİ TEŞHİR EDİP KENDİLERİNE ZARAR VEREBİLİR. DAHA FAZLASINA GÜÇLERİ YETMEZ.

AMA ASIL VANDALİZM, BUNDAN İBARET DEĞİLDİR. ASIL VANDALİZM, DÜNYANIN EN İYİ ESERİNİN SESSİZLİK ŞALIYLA ÖRTBAS EDİLMESİDİR. SESSİZLİĞE GÖMÜLMESİ VEYA İNANDIRICI BİR MERCİ TARAFINDAN İFTİRAYA UĞRAMASIDIR. KARAKTER SAHİBİ OLMADIKLARI HALDE, SIRF MAKAM VE MEVKİ SAHİBİ OLDUKLARI İÇİN, BEYANLARINA İNANILAN VE GÜVENİLEN KİŞİLERİN SİZİN GIYABINIZDA, KAPALI KAPILARIN ARKASINDA, SİZE VE ESERİNİZE İLİŞKİN İFTİRALAR ÜRETMESİ VE TETİKÇİLERİ VASITASIYLA BU İFTİRALARI YAYMASI, ALDIRMAZLIĞA VURULABİLECEK BİR MELANET DEĞİLDİR. SİNEK OYNATICILARIN ÇABASI, BU ARİSTOKRAT VANDALLARIN ÇABASI YANINDA ÇOK MASUM VE ÇOCUKSU KALIR. ÇÜNKÜ VANDALİZME TENEZZÜL EDEN ARİSTOKRATLARIN MAKAM, MEVKİ VE ÇEVRELERİ VARDIR (HATTA MAKAM, MEVKİ VE ÇEVRELERİNDEN BAŞKA KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYLERİ YOKTUR.) MAKAM VE MEVKİLERİ SAYESİNDE, HAKKINIZDA ÜRETTİKLERİ İFTİRALARA GÖZÜ KAPALI İNANILMASINI SAĞLAYABİLİRLER. SİZ HAKİKATİN SOMUT BELGESİNİ TABAK GİBİ ORTAYA KOYSANIZ BİLE, ARİSTOKRAT VE DOLAYISIYLA "MUKTEDİR" VANDALDAN LÜTUF (ÖRNEĞİN, DİPLOMA, ROL, PUAN, İLTİMAS, KAYIRMA, REFERANS, HAMİL-İ KART, VB) BEKLEYEN YA DA MUKTEDİRİN HUSUMETİNDEN ÇEKİNEN KİTLELER; SANATÇI OLMAK İDDİALARINA RAĞMEN, MUKTEDİR VANDALIN YALANLARINI SİZİN BELGELİ HAKİKATİNİZDEN DAHA İNANDIRICI BULUR, YA DA İNANDIRICI BULDUKLARINI BEYAN EDER, HATTA VANDAL YALANLARI DESTEKLEMEK UĞRUNA İMZALARINI KİRLETMEKTEN BİLE ÇEKİNMEZLER. BÖYLE İNSANLARIN YAŞADIĞI BİR SANAT ÇEVRESİNDE VANDALİZMİN SİZE KARŞI YAYDIĞI İFTİRA BİNLERCE İŞBİRLİKÇİ İMZAYA ULAŞARAK ÇEVREYİ ALEYHİNİZE ETKİLEMEYİ, SİZE KARŞI TEHLİKELİ BİR TEHDİT VE GERÇEĞİN İFADE EDİLMESİNE KARŞI TEHLİKELİ BİR MAHALLE BASKISI YARATMAYI BAŞARABİLİR. BU DURUMDA ONUR VE HAKİKAT MÜCADELENİZ UZUN YILLAR SÜREBİLİR VE GERÇEK YİNE DE KİMSENİN UMURUNDA OLMAZ. HAKKINIZDAKİ MAHALLE BASKISI NEDENİYLE, SİZİN ESERLERİNİZ, DÜNYANIN EN İYİ, EN YARATICI ESERLERİ ARASINDA KOLAYCA YER ALABİLECEK NİTELİKLERİNE RAĞMEN, GÖRMEZDEN GELİNİR. SESSİZLİKLE KARŞILANIR. HATTA İFTİRAYA UĞRAR. BULAŞIK TABAKLARIN ARASINDA GÖSTERİLİR. MAHALLE BASKISINA RAĞMEN ESERİNİZ HAKKINIZDA BİRKAÇ TAKDİR CÜMLESİ YAZMAYA, ANCAK KİTABI VE OKUMAYI GERÇEKTEN SEVEN ÜÇ-BEŞ GERÇEK ENTELEKTÜEL CESARET EDECEK AMA ONLAR DA, BUNDAN FAZLASINI YAPMAYA ZEMİN BULAMAYACAKLARDIR.

YİNE DE ÜZÜLMEYE GEREK YOK: ZAMAN TÜM ENGELLERE RAĞMEN HÜKMÜNÜ YÜRÜTÜR VE İYİ BİR ESERİN TÜM ENGELLERE RAĞMEN HALKA ULAŞMASI ER YA DA GEÇ GERÇEKLEŞİR. SON AŞAMADA KALICI OLAN VANDALİZM DEĞİL, YARATICILIK OLUR. EVET, YARATICILAR, BU AŞAMAYA VARILDIĞINDA ÇOĞU ZAMAN HAYATTA OLMAZLAR. AMA ONLAR İÇİN SAKIN CANINIZI SIKMAYIN! SANATÇILAR BU İHTİMALİ, ESERİNİN DAHA İLK SATIRINI YAZDIKLARI GÜNDEN İTİBAREN GÖZE ALMIŞLARDIR. ÇÜNKÜ GERÇEK BİR ESER YARATMANIN SEVİNCİ, ÖYLESİNE YOĞUN, KAPSAYICI VE KALICIDIR Kİ, ESERİN OKUR TARAFINDAN ONAYLANDIĞI GÜNÜ GÖREMEYECEK OLMANIN YA DA GÖREMEMENİN HÜZNÜ, YARATMA SEVİNCİNİN YANINDA KÜÇÜK BİR DETAY OLARAK KALIR. GERÇEK SANATÇILAR, BÜYÜK OYNARLAR, ASLA GÖREMEYECEK OLSALAR DA, GELECEK YÜZYILLARI HESABA KATAR, GELECEK YÜZYILLAR ADINA GERÇEK HEYECANLAR YAŞARLAR.